Boya Badana Yapmaya Karar Verenlerin Yaptığı Hatalar

Boya Badana Yapmaya Karar Verenlerin Yaptığı Hatalar Bir odayı tamamen değiştirmek kışın kasvetli havasından kurtulmak ve eve daha ferah bir görünüm kazandırmak için yepyeni bir kat boya gibi bir şey yok

Boya Badana Yapmaya Karar Verenlerin Yaptığı Hatalar
Boya Badana Yapma Hataları

Boya Badana Yapmaya Karar Verenlerin Yaptığı Hatalar Bir odayı tamamen değiştirmek kışın kasvetli havasından kurtulmak ve eve daha ferah bir görünüm kazandırmak için yepyeni bir kat boya gibi bir şey yok . Ama çok fazla boya seçeneği var ve bir sürü hata yapmak için pek çok sebep var,evinizin odalarını tasarruf yapmak adına kendiniz yapmaya karar verdiyseniz boya yaparken yapmamanız gereken hataları sizin için sıraladık. Tabi ki hata olmayacak gibi bir şey yok bunu en aza indirgemek önemlidir. En iyi ressam bile hata yapmak zorunda. Neyse ki, yaygın boyama hatalarına bazı basit çözümler bulduk, böylece profesyonel bir boyacı gibi boyamayı öğrenebilirsiniz.

Boya Badana Yapma Hataları

Kendinizi evinizin boyası ile uğraşırken bulursanız, doğru fırça türünü kullanıp kullanmadığınızı kontrol edin. Su bazlı lateks boyayı doğal kıllı bir fırça ile uygulamak, boyadaki suyun emilmesini engeller boyanın yerlere çok dökülmesini ve bu da boyaların yayılmasını neredeyse imkansız kılar. Doğal düz kıl fırçaları, yağ bazlı boyalarda ve tavan duvar kesmelerinde kullanmanız daha iyi işlevsellik sağlayacaktır. Profesyonel bir sonuç elde etmek duvar boyamak için kaliteli rulo fırçalar kullanın. Naylon ve polyesterden yapılmış sentetik fırçalar, su bazlı lateks boya için mükemmel uyum sağlar.

Düzgün Çizgiler İçin Bant Kullanın

Temiz çizgiler ve keskin kenarlar için, Bantlama profesyonel görünümlü sonuçlar sağlar, ancak uzun bir süre için bırakıldığında, çıkarılırken boyanın soyulmasına neden olabilir. İdeal olarak, boyayı bitirdikten yaklaşık bir saat sonra bant çıkarılmalıdır.

Hava Durumunu Göz Önünde Bulundurun

Boya aşırı sıcaklarda çok iyi olmaz, bu nedenle bir boya projesine başlarsanız hava durumunu sıcaklık sorununu göz önünde bulundurun. Yüksek düzeyde nem, su bazlı boyalar için kuruma süresini yavaşlatacaktır. Donma sıcaklıkları, boyaların eşit şekilde kurumasını önler, çatlamaya ve soyulmaya neden olur. Aşırı ısı boya kabarcık yapacak ya da çok çabuk kuruyacaktır, size eşit olmayan bir sonuç verecektir. Boyanız düzgün bir şekilde uygulanmıyorsa, boya için en uygun sıcaklığın ne olduğunu görmek için üreticiye danışın. Bir alan ısıtıcı veya portatif klima kullanmak gibi ayarlamalar yapmak veya projenizi başka bir gün için yeniden planlamak zorunda kalabilirsiniz.

Duvar Kağıdı üstüne Su Bazlı Boya Kullanımı

Duvar kağıdı üzerine boyama yapmak, normal boyalı bir duvar boyamaktan daha zordur. Su bazlı boyalar ve astarlar, duvar kağıdı yapıştırıcısını yeniden etkinleştirebilir ve balonun kabarmasına ya da soyulmasına neden olabilir. Bunun yerine, uygun yapıştırma ile ilgili sorunları önlemek için yağ bazlı bir astar kullanın.